גודל טקסט      
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על על בית החולים
על בית החולים
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

שאלות ותשובות

האם רשאית קטינה לפנות לוועדה להפסקת היריון ולעבור הפלה ללא הוריה ? 

 

כן. זה המצב היחיד בישראל בו קטינה רשאית לתת הסכמה מדעת ללא חתימת ההורים. במקרה זה מטרת החוק היא לתת עזרה והגנה לקטינה. העובדת  הסוציאלית שמשתתפת בוועדה מלווה את הקטינה בכל התהליך. הפסקת הריון בקטינות מתבצעת בחשאיות מלאה בהתאם לבקשת הקטינה. אף על פי כן, מומלץ תמיד לשתף את אחד ההורים לפחות במידע ובהחלטה על הפסקת הריון, וכמובן להשתמש באמצעי מניעה. מומלץ שהקטינה תגיע ביום הפעולה בליווי אדם בגיר. קופות החולים מספקות התחייבות עבור הפסקת ההיריון והקטינה אינה נדרשת לתשלום כלשהו עבור הפעולה. 

 

כיצד ניתן לקבל העתק מהרשומה הרפואית ? 

 

על פי חוק זכויות החולה ניתן לקבל העתק מלא של הרשומה הרפואית. על המטופל או האפוטרופוס שלו לפנות למחלקה למידע ורישום רפואי (רשומות רפואיות) ולחתום על טופס ויתור על סודיות רפואית. על האפוטרופוס להציג צו בית משפט המוכיח את היותו אפוטרופוס על גופו של המטופל. צילום הרשומה הרפואית כרוך בתשלום בהתאם למחיר שנקבע ע"י משרד הבריאות. קרוב משפחה או איש אחר אינם רשאים לקבל העתק מהרשומה הרפואית אלא אם יציגו ייפוי כוח וטופס ויתור על סודיות רפואית חתומים על ידי המטופל.  

 

כיצד ניתן לקבל העתק מצילומי הרנטגן ? 

 

על פי חוק זכויות החולה ניתן לקבל העתק מלא של צילומי הרנטגן. על המטופל או האפוטרופוס שלו לפנות למכון הדימות (מכון הרנטגן) ולחתום על טופס ויתור על סודיות רפואית. על האפוטרופוס להציג צו בית משפט המוכיח את היותו אפוטרופוס על גופו של המטופל. העתקת צילומי רנטגן כרוכה בתשלום בהתאם למחיר שנקבע ע"י משרד הבריאות. קרוב משפחה או איש אחר אינם רשאים לקבל העתק מצילומי הרנטגן אלא אם יציגו ייפוי כוח וטופס ויתור על סודיות רפואית חתומים על ידי המטופל.  

 

האם כל פניה למחלקה לרפואה דחופה (מלר"ד) מכוסה תמיד ע"י קופות החולים ? 

 

לא. קופת החולים מספקת התחייבות - טופס 17-  עבור טיפול במחלקה לרפואה דחופה כאשר המטופל הופנה ע"י רופא או כאשר הצטייד מראש בהתחייבות מהקופה. במצבי חירום, כאשר המטופל מתאשפז, לא נדרש החולה לספק טופס התחייבות עבור הפניה למלר"ד. מטופל אשר נבדק במלר"ד ללא טופס 17 או הפנית רופא ושוחרר לביתו מתבקש לסור לקופה המבטחת ולהסדיר את נושא ההתחייבות או התשלום עבור הביקור במלר"ד. אי העברת התחייבות או תשלום בזמן עבור הביקור תגרור אחריה פניה לערכאות משפטיות.  

 

האם ניתן לקבל טיפול שיניים בבית החולים ?  

 

כן. טיפולי שיניים מתבצעים במרכז הרפואי ברזילי במרפאה לכירורגית הפה והלסתות ובמרפאת השיניים לחולים בסיכון גבוה. לא מתבצעים טיפולי שיניים במחלקה לרפואה דחופה. טיפולי שיניים אינם מכוסים ע"י קופות החלים והחולה נדרש לשלם עבור הטיפולים.   

 

האם ניתן לבצע טיפולי שיניים בילדים בבית החולים ? 

 

כן. טיפולי שיניים בילדים מתבצעים במרכז הרפואי ברזילי במרפאת השיניים לילדים. טיפולים מורכבים מתבצעים בהרדמה כללית במסגרת אשפוז יום כירורגי וע"י מיטב הרופאים אשר התמחו בטיפולי שיניים בילדים. כמוכן מבוצעים טיפולי שיניים בילדים הסובלים ממחלות שונות ומומים מולדים שונים. טיפולי השיניים כרוכים בהשתתפות ההורים בתשלום. לפרטים ניתן לפנות למרפאת השיניים בטלפון 08-6745854/6 . 

 


מה עושים כאשר אדם ננשך ע"י כלב, חיית משק או בעלי חיים אחרים (שאינם זוחלים)?  

 

נשיכה ע"י בעל חי כמו כלב, חתול, קוף ועטלף עלולה לסכן את האדם בשלושה דרכים : הדבקה בטטנוס, זיהום על ידי חיידק במקום הנשיכה והדבקה בכלבת. הטיפול הראשוני המיידי כולל רחיצת המקום ע"י מים וסבון וחיטוי המקום באמצעות פולידין. שטיפה במים וסבון מחסלת את וירוס הכלבת ומקטינה את הסיכון להדבקה בכלבת. על המטופל לפנות לרופא לבדיקה ובמקרה חירום לפנות למחלקה לרפואה דחופה. בכל מקרה יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית בשעות העבודה הרגילות להערכת הסיכון להדבקה בכלבת, ובהתאם החלטה על הצורך בטיפול מונע. מכרסמים אינם נחשבים כמעבירי כלבת. כל נשיכה ע"י חית בר נחשבת כבעלת סיכון להעברת כלבת.  

 

האם ניתן לבצע בדיקה לאיידס בבית החולים ? 

 

כן. הבדיקה מתבצעת במרפאות החוץ של המרכז. כל נבדק מקבל קוד ומסירת התוצאה היא אך ורק למטופל. הבדיקה אינה כרוכה בתשלום. לבירור נא לפנות למזכירות מרפאות החוץ בטלפון 

 6745207, 6745876, 6745374- 08. 

 

כיצד ניתן לפעול לאחר הכשת נחש ? 

 

לא כל הנחשים הם ארסיים אך הכשת צפע ואפעה היא מסוכנת ועלולה להיות קטלנית במקרה של צפע . מומלץ במקרה של הכשת נחש לפנות מייד למחלקה לרפואה דחופה בכל שעה משעות היום. מומלץ לקבע את האיבר הפגוע, לדוגמה ע"י מתלה ליד או הצמדת הרגליים. הפעלת האיבר הפגוע תזרים את הארס בכלי הדם. אם ההכשה היא ברגל מומלץ להשכיב את הנפגע ולהעבירו בשכיבה. אין למצוץ את הדם ממקום ההכשה. פעולה זו לא הוכחה כיעילה ועלולה לסכן את מגיש העזרה. הארס עלול לחדור דרך פצעים ברירית הפה ולחשוף את מגיש העזרה לסכנת הרעלה. כמוכן לא מומלץ להניח חסמים, עורקיים או ורידיים. הארס מתפשט בדרכי הלימפה וחסמים אלה עלולים לפגוע בהספקת הדם לאיבר הפגוע ולהחמיר את הנזק. ניתן לקרר את מקום ההכשה בצורה בלתי ישירה ע"י הנחת קרח בתוך מגבת ולהניח את המגבת על מקום ההכשה. פעולה זו לא הוכחה כיעילה. אין בשום אופן לקרר את מקום ההכשה באופן ישיר. קירור ישיר עלולה לפגוע בהספקת הדם לאיבר הפגוע ולהחמיר את הנזק.

 

כיצד ניתן לפעול כאשר אדם נחנק ?

 

חנק נגרם בדרך כלל כתוצאה מכניסת מזון לא לעוס לקנה הנשימה. גורמים המגדילים את הסיכוי לחנק: דיבור בזמן לעיסת האוכל, שתיית אלכוהול או משקה מוגז במקביל ללעיסת האוכל, הרכבת גשר ליישור שיניים. ילדים קטנים עלולים להיחנק מבוטנים, פיסטוקים אותם הם לא מצליחים ללעוס. לעיתים ילדים מכניסים לפה חפצים שונים שעלולים אף הם לחסום את דרכי הנשימה ולגרום לחנק, כמו מכסה של עט או חפצי משחקים. באנשים קשישים מוכרת התופעה גם של חנק בגלל שיניים תותבות שחוסמות את דרכי הנשימה. 

עזרא ראשונה:  

  • כל עוד האדם עדיין בהכרה מלאה ומסוגל להשתעל אין להתערב. 
  • התערב רק כאשר מופיעים סימני חנק משמעותי : כחלון, חוסר יכולת לנשום, השיעול נחלש או האדם מאבד את הכרתו.
  • הזעק עזרה – חייג למד"א 101 
  • הכה על מרכז הגב 4 פעמים.  
  • אם אין תגובה, הגוף הזר לא נפלט והחנק מחמיר בצע לחיצות על רום הבטן (מתחת לזווית שבין קשתות הצלעות) . אין לבצע לחיצות על רום הבטן לילדים מתחת לגיל שנה. אין לבצע לחיצות על רום הבטן לאישה בהיריון.  
  • אם אין תגובה, הגוף הזר לא נפלט והחנק מחמיר בצע לחיצות על מרכז החזה. 
  • אם האדם איבד את הכרתו השכב אותו על הרצפה והתחל בהנשמה ועיסוי חזה : 30 עיסויים ו- 2 הנשמות (לילדים מתחת לגיל 8 שנים אפשרי 15 עיסויים ו- 2 הנשמות אם שני אנשים מצבעים את ההחייאה). אחרי כל סבב של העיסויים ולפני תחילת ההנשמה בדוק אם נמצא בפה גוף זר שנראה לעין וניתן להוצאה בקלות.

מהו ייפוי כוח לפעולה רפואית ?

 

חוק זכויות החולה תשנ"ו 1996 קובע כי לא יינתן טיפול רפואי למטופל אלא אם נתן לכך הסכמה מדעת. יחד עם זאת, סעיף 16 לחוק קובע כי מטופל רשאי למנות בא כוח מטעמו, שיהיה מוסמך להסכים במקומו לקבלת טיפול רפואי. מינוי כזה נעשה באמצעות ייפוי כוח, המיוחד לעניין זה. מינוי זה נועד למצב עתידי, צפוי או בלתי צפוי בו המטופל לא יוכל לתת בעצמו הסכמה לטיפול רפואי.
למינוי בא כוח יתרונות רבים, בין השאר בכך שהוא מאפשר למטופל למנות אדם האמון עליו, להנחות אותו מראש כיצד לפעול בקשר לטיפול רפואי לו הוא עשוי להזדקק בעתיד.

מאושפז המעוניין למנות מיופה כוח או לקבל הסבר מפורט יותר יפנה לאחות אחראית המחלקה.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד