המרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי אשקלון
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על על המרכז הרפואי
על המרכז הרפואי
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

לראשונה בארץ, השתלת לחמית באמצעות דבק ביולוגי לאחר כריתת פטריגיום בעין

פטריגיום הינו גידול לא ממאיר של רקמת חיבור שצומחת מהלחמית, בד"כ בצורה משולשת, מכילה כלי דם רבים ועלולה לכסות את פני הקרנית ולגרום להפרעה לראייה (תמונה 1). לא ידוע מה הגורם להיווצרות הפטריגיום אך הוא שכיח מאוד בקרב צעירים ומבוגרים ובעיקר אנשים החשופים לשמש. פטריגיום יכול לגרום לגירוי בעין, אדמומיות, תחושת גוף זר, דמעת ומראה לא אסטטי. הוא גם עלול לפגוע בראייה עקב יצירת אסטיגמטיזם (צילינדר) או לצמוח לכיוון מרכז הקרנית ולחסום את ציר הראייה.

 

פטריגיום 

  

 

 

תמונה 1: פטריגיום (חלק שקוף מקווקו) הצומח על פני הקרנית עד למרכז האישון אשר פוגע באיכות הראייה.

 

 

 

 

 

 

ניתוח כריתת הפטריגיום מתבצע כאשר הוא מפריע או מסכן את הראייה. ידוע שהפטריגיום נוטה לחזור אחרי הניתוח ובעיקר בגיל הצעיר (בספרות מדווח שיעור חזרת הפטריגיום עד 50%). 

 

בכדי למנוע חזרת הגידול נהוג לטפל בחומר אנטי מטבוליטי ו/או לבצע השתלת לחמית. הלחמית להשתלה נלקחת מאזור אחר בעין המנותחת (בדרך כלל מהחלק העליון שמכוסה ע"י העפעף). עד היום מקובל לתפור את שתל הלחמית למקומו באמצעות תפרים רבים עדינים. תפרים אלו עלולים לגרום לגירוי בעין ולאי נוחות רבה למטופל. לעתים, יש צורך בהוצאת התפרים לאחר הריפוי. 

לאחרונה הוחל במחלקת העיניים במרכז הרפואי ברזילי שימוש בדבק ביולוגי חדש (תוצרת ישראל) להדבקת הלחמית ללא צורך בתפרים. דר' אור קיזרמן, רופא בכיר במחלקת העניים, אשר השתלם בשיטה ניתוחית זו וביצע מעל 100 ניתוחים כאלה בחו"ל, החל ליישמה לראשונה בארץ בבית החולים ברזילי. עד כה ביצע דר' קיזרמן במרכז הרפואי ברזילי כ- 40 ניתוחים ובהצלחה רבה. נמצא שהדבקת הלחמית בעזרת הדבק  בטוחה ומקצרת משמעותית את זמן הניתוח.  

המנותחים בשיטה החדשה דיווחו על שביעות רצון גבוהה מאוד מתוצאות הניתוח, הן מבחינה אסטטית והן מבחינת אי הנוחות שמופיעה בשיטת התפירה (תמונה 2).

שלושה חודשים אחרי

 

 

תמונה 2: שלושה חודשים אחרי ניתוח הסרת פטריגיום עם השתלת לחמית בעזרת דבק ביולוגי - הקרנית נקייה ושתל הלחמית (מסומן בחץ) נקלט היטב במקומו.

הדפס
עבור לתוכן העמוד