המרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי אשקלון
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על על המרכז הרפואי
על המרכז הרפואי
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

נוירולוגיה - ע"ש אדיד ולידיה בן יוסף

שם המחלקה

נוירולוגיה -

ע"ש אדיד ולידיה בן יוסף

 

שם מנהל המחלקה

ד"ר שמואל אפל

 אחות אחראית

סימה בניאל

 

סגנית אחות אחראית

סיגל זכרייה

 

טלפון תחנת אחיות

08-6663842 ,  08-6663843

 

מיקום:

אגף 400 - מול מחלקת פנימית ה'

 

מזכירות

אסנת אזולאי

טלפון

08-6663835


 

פקס

08-6663850 

 

רופאים בכירים ותפקידיהם במחלקה

ד"ר שמואל אפל – מנהל המחלקה, מרפאת אפילפסיה
ד"ר אנה גלפנד – מנהלת היחידה לשבץ מוח
ד"ר צביקה סקאג'יו- מצנתר מח ורופא בכיר ביחידה לשבץ מוחי
ד"ר אליה טרכטנברויט- רופא בכיר במרפאת אפילפסיה
ד"ר נטליה טיחמנוביץ' – מנהלת השירות הנוירומוסקולרי, EMG, הזרקות בוטולינום
ד"ר מרוואן אלקרינאווי- רופא בכיר במרפאת טרשת נפוצה ומרפאה נוירו-מוסקולרית
ד"ר זאב ניצן – מנהל השירות להפרעות תנועה, מרפאת זיכרון ומרפאת טרשת נפוצה
ד"ר גלינה קוטליאר- רופאה בכירה במרפאת הפרעות תנועה וזכרון
ד"ר מיכאל אושרוב – סגן מנהל המחלקה, מנהל שירות טרשת נפוצה
פרופ' רון מילוא- מנהל מחקר, מרפאת טרשת נפוצה
פרופ' אסתר כהנא – הוראה ומח

 

 

פעילות עיקרית של המחלקה:


המחלקה הנוירולוגית בברזילי כוללת מחלקת אשפוז, שירות לשבץ מוח, ומכון נוירולוגי אמבולטורי הכולל מרפאות ושירותים רב-תחומיים עבור מגוון הפרעות נוירולוגיות, בדיקות נוירופיזיולוגיות ויחידת מחקר.

לאשפוז מתקבלים מטופלים לאבחון וטיפול בהפרעות ומחלות מערכת העצבים. המטופלים מתקבלים מהמחלקה לרפואה דחופה, מחלקות בית החולים, מרפאות החוץ וממרפאות הקהילה. המחלקה עובדת עם יועצים מתחום הנוירואופטלמולוגיה, פסיכיאטריה, כירורגית כלי דם, פנימית, נוירורדיולוגיה, שירות סוציאלי, פיזיותרפיה והמכון לריפוי בעיסוק, לצורך הערכות תפקודיות ותחילת שיקום באשפוז. לרשות המחלקה בדיקות עזר מתקדמות בתחום הדימות של המוח (CT, MRI, SPECT), כלי הדם (דופלקס, TCD) והנוירופיזיולוגיה (EEG, NCT+EMG, פוטנציאלים מעוררים). 

 

צנתורי מח:

חולי שבץ חריף המתאימים לצנתור מחי דחוף ופונים למיון או מופנים ממרכזים רפואיים אחרים, עוברים צנתור מח באופן מיידי בחדר צנתורים ע"י ד"ר סקאג'יו. לאחר הצנתור מאושפזים החולים להשגחה בת 24 שעות במחלקת טיפול נמרץ ולאחר מכן מועברים להמשך השגחה וטיפול ביחידה לשבץ מוחי. פרט לצנתורים דחופים, מתבצעים גם צנתורים אבחנתיים אלקטיבים בתיאום עם ד"ר סקאג'יו

 

וידאו EEG:

במחלקה חדר לניטור לוידאו EEG בו מתאשפזים בתיאום מראש מטופלים המופנים לצורך בירור חשד לפרכוסים אפילפטיים לאפיון ההתקפים ולמיקומם כחלק מבירור טרום ניתוחי. במהלך האשפוז מנוטרת הפעילות החשמלית המוחית בEEG וכן מצולם המטופל בוידאו לתיעוד סמילוגית ההתקפים. הניטור נעשה תוך הורדת תרופות לפי הצורך ובהשגחה צמודה של הצוות הרפואי

מרפאות המכון הנוירולוגי כוללות:


-מרפאה נוירולוגית כללית
מקבלת מטופלים מהקהילה ומצה"ל ואחרי אשפוזים לאבחון, טיפול ומעקב אחר הפרעות שונות כמו כאבי ראש, סחרחורת, איבודי הכרה, בעיות בהליכה, בשווי המשקל, בחושים ועוד.

 

-המרפאה והשירות להפרעות תנועה בראשות ד"ר זאב ניצן
המרפאה מאבחנת ומטפלת באנשים עם הפרעות במערכת התנועה כמו מחלת פרקינסון, האנטינגטון, רעד מסיבות שונות, תסמונת טורט, הפרעות בהליכה ועוד.

 

-המרפאה והשירות לאפילפסיה בראשות ד"ר שמואל אפל
מטפלת בחולים עם אפילפסיה קשה לאיזון לאחר אשפוז ומהקהילה. במרפאה מתבצע בירור מעמיק לצורך קביעת האבחון המדויק והטיפול המיטבי. לאחר האבחון, הפונים מטופלים לאיזון הפרכוסים ובעת הצורך מופנים להתערבויות מתקדמות כולל ניתוחי אפילפסיה והשתלת קוצבים. השירות אחראי גם על יחידת ניטור וידאו-EEG במחלקת האשפוז.

 

-מרפאת זיכרון בראשות ד"ר זאב ניצן
עוסקת בהערכה, אבחון וטיפול בבעיות שכיחות של זיכרון, מחלות הגורמות לדמנציה כגון מחלת האלצהיימר והפרעות קשב וריכוז.

 

-מרפאה לטרשת נפוצה ונוירואימונולוגיה

המרפאה היא חלק ממרכז רב־תחומי הכולל  נוירולוגים מומחים מהמובילים בתחום, אחות, עו"ס, נוירואופטלמולוג, נוירורדיולוג, טכנאים ומתאמי מחקר ועוסקת באבחון מקיף, מעקב ומחקר בטרשת נפוצה ומחלות דמיאלינטיביות אחרות. המרכז מיומן במתן טיפולים חדישים גם באשפוז, ולרשותו אמצעי אבחון מתקדמים כ-MRI ובדיקות של פוטנציאלים מעוררים.
המרפאה מנהלת מחקרים רבים כולל מחקרים בין־לאומיים בתרופות חדשות לטרשת נפוצה. המשתתפים במחקרים מקבלים טיפולים חדשניים, מעקב וניטור צמוד וקפדני כולל בדיקות MRI תקופתיות, ללא עלות וללא צורך בהתחייבות מהקופה.


-מרפאת שבץ - ברשות ד"ר אנה גלפנד

המרפאה מקבלת מטופלים אחרי אשפוז עקב שבץ מוח חריף, והפניות מהקופות של מטופלים עם הפרעות בכלי הדם של המוח לצורך אבחון סיבת ההפרעות, טיפול בהתאם לסוג ההפרעה והשבץ ואיזון גורמי הסיכון המביאים להפרעות בזרימת הדם המוחית ולשבץ מוחי. המרפאה עובדת מקרוב עם יחידת השבץ המוחי, מרכזים לצינתורי מוח, המחלקה לכירורגיית כלי דם, המכון לבדיקת על־קול של כלי הדם הצוואריים ומכון הדימות, ומבצעת גם בדיקות דופלר דרך הגולגולת. במרפאה עובדים 3 רופאים בכירים שעברו השתלמויות בארץ ובחו"ל במחלות כלי הדם של המוח.

 

-מרפאת כאב ראש

המרפאה עוסקת באבחון וטיפול של סוגים שכיחים של כאבי ראש כמו מיגרנה וכאבי ראש שממתח וכן סוגים נדירים של כאבי ראש ופנים. בנוסף לטיפולים תרופתיים ניתנים טיפולים בהזרקות בוטולינום ובבלוקים עצביים.

 

-מרפאת עצב־שריר בראשות ד"ר נטליה טיחמנוביץ'
מרפאת עצב־שריר (נוירומוסקולרית) עוסקת במחלות של מערכת העצבים ההיקפית (נוירופטיות), מערכת השרירים (מיופטיות) והחיבור בין העצב לשריר (מיאסטניה גראביס). במרפאה מכשור חדיש לבדיקות נוירופיזיולוגיות להערכת תפקוד העצבים והשרירים כ-EMG, מוליכויות עצבים ו-EMG  של סיב בודד. למרפאה קשר עם מכון לביצוע ביופסיות של עצב ושריר.

 

-מרפאת הזרקות בוטולינום בראשות ד"ר נטליה טיחמנוביץ'
מרפאת ההזרקות עוסקת בטיפול ע"י הזרקת רעלן הבוטולינום (בוטוקס ודיספורט) בהתוויות הכלולות בסל הבריאות של התכווצויות והפרעות בטונוס השרירים, כמו בלפרוספאזם, דיסטוניה של הפנים, טורטיקוליס, ספסטיות של גפה עליונה אחרי שבץ מוחי וספסטיות של גפה תחתונה בילדים עם שיתוק מוחין. בנוסף, ניתנים טיפולי הזרקות גם במיגרנה.

 

הבדיקות במכון הנוירולוגי כוללות:

  • EEG (אלקטרואנצפלוגרפיה, רישום גלי המוח)
  • EEG  בשינה
  • EMG+NCT: אלקטרומיוגרפיה ובדיקת מהירויות הולכה בעצבים היקפיים. הבדיקות מבוצעות ע"י ד"ר נטליה טיחמנוביץ' וד"ר מרואן אלקרינאווי. המכון הוא היחיד באזור הדרום המבצע גם בדיקות של EMG  מסיב בודד לאבחנת מחלות של החיבור בין העצב לשריר.
  • פוטנציאלים מעוררים ממערכת הראיה (VEP), השמיעה (BERA) והתחושה (SEP) לאיתור הפרעות במסלולים תחושתיים במוח ובחוט  השדרה.
  • TCD (דופלר דרך הגולגולת) להערכת זרימת הדם בכלי הדם המוחיים.

    

 

 

 

מחקר והוראה

המחלקה מנהלת מחקרים קליניים רבים בכל תחומי הנוירולוגיה, בנוסף למחקרים קליניים ובסיסיים בשיתוף פעולה עם מוסדות אקדמיים ומדעיים אחרים. המחלקה הנוירולוגית מוכרת להתמחות מלאה בנוירולוגיה ע"י המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית, משמשת כמחלקת הוראה אקדמית של הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון ומקדישה חלק ניכר מזמנה להוראת סטודנטים לרפואה מאוניברסיטת בן-גוריון ומחו"ל, הוראת מתמחים, סטודנטים לסיעוד ועוד.

 

לכתבה על טקס פתיחת המחלקה החדשה תורמת  אדיד לידיה בן יוסף  לחץ כאן

הדפס
עבור לתוכן העמוד