המרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי אשקלון
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על על המרכז הרפואי
על המרכז הרפואי
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

נוירולוגיה

 

שם המכון

 

נוירולוגיה

מנהל המרפאה

ד"ר שמואל אפל 

 

במכון הנוירולוגי קיימות, בנוסף למרפאה לנוירולוגיה כללית, גם מרפאות ייעודיות להפרעות תנועה, זיכרון, שבץ, אפילפסיה, סחרחורת ובעיות יציבה, טרשת נפוצה, נוירואימונולוגיה והזרקות בוטולינום, המנוהלות ע"י נוירולוגים מומחים שרכשו את השכלתם וניסיונם בתת-מקצועות הנוירולוגיה בהשתלמויות עמיתים בארץ ובחו"ל.

 

מרפאה נוירולוגית כללית

המרפאה הנוירולוגית מקבלת מטופלים באמצעות הפניות מקופות החולים ואחרי אשפוזים לצורך אבחון, טיפול ומעקב בהפרעות נוירולוגיות שונות כמו כאבי ראש, סחרחורת, איבודי הכרה, בעיות בהליכה, בשווי המשקל, בחושים ועוד. בהתאם לצורך מופנים מטופלים למרפאות ייעודיות במכון הנוירולוגי לפי סוג מחלתם. במרפאה עובדים גם אחות ועובדת סוציאלית ולרשותה עומדים יועצים מתחומי רפואה נוספים.

 

המרפאה להפרעות תנועה

המרפאה מאבחנת ומטפלת באנשים עם הפרעות במערכת התנועה כמו מחלת פרקינסון, האנטינגטון, רעד מסיבות שונות, תסמונת טוראט, הפרעות בהליכה ועוד. במרפאה עובדים 2 נוירולוגים מומחים, אחות ועובדת סוציאלית ובמסגרתה ניתנים גם טיפולים מתקדמים במחלת פרקינסון כמו התאמה וויסות של משאבות תת-עוריות להזלפה של תרופת האפומורפין לטיפול בקפאונות תנועה חמורים במחלת פרקינסון, משאבות להזלפת תרופת הדואודופה ישירות למעי הדק לטיפול בתנודות חריפות במצב המוטורי בחולי פרקינסון במצב מתקדם, או קיצוב מוחי בשיתוף פעולה עם המחלקות הנוירוכירורגיות המתאימות.

 

מרפאת אפילפסיה

מרפאת אפילפסיה מטפלת בחולי אפילפסיה  לאחר אשפוז בבית החולים ומופנים אליה מהקהילה חולים מורכבים הדורשים מומחיות בטיפול  במחלתם. במרפאה מתבצע בירור מעמיק לצורך קביעת האבחון המדויק והטיפול המיטבי. לאחר תהליך האבחון מטופלים החולים לצורך איזון הפרכוסים ובעת הצורך הם מופנים לצורך התערבויות מתקדמות כולל ניתוחי אפילפסיה והשתלת קוצבים.

 

מרפאת זיכרון

מרפאת הזיכרון עוסקת בהערכה, אבחון וטיפול בבעיות שכיחות של זיכרון, מחלות הגורמות לדמנציה כגון מחלת אלצהיימר והפרעות קשב וריכוז.

 

מרפאת טרשת נפוצה

מרפאת טרשת נפוצה היא חלק ממרכז רב-תחומי הכולל 3 נוירולוגים מומחים מהמובילים בתחום, אחות, יועצים רפואיים, עו"ס ומתאמי מחקר העוסקים באבחון מקיף, טיפול, מעקב ומחקר נרחבים במחלת הטרשת הנפוצה ומחלות דמיאלינטיביות אחרות. המרכז מיומן במתן כל הטיפולים החדישים הקיימים במחלה ולרשותו אפשרויות לבירור וטיפול באשפוז ואמצעי אבחון מתקדמים כ-MRI ובדיקות של

פוטנציאלים מעוררים. המרפאה מנהלת מחקרים בינלאומיים בתרופות חדשות בטרשת נפוצה ולמשתתפים במחקרים ניתנת הזדמנות לקבל טיפולים חדשניים במחלה עוד לפני כניסתם לטיפול שיגרתי תוך כדי מעקב וניטור צמוד וקפדני כולל בדיקות MRI תקופתיות, ללא עלות וללא צורך בטופס 17מהקופה.

 

מרפאת שבץ

המרפאה מקבלת מטופלים אחרי אשפוז עקב שבץ מוח חריף וכן הפניות מהקופות של מטופלים עם הפרעות בכלי הדם של המוח לצורך אבחון סיבת ההפרעות, טיפול בהתאם לסוג ההפרעה והשבץ ואיזון גורמי הסיכון המביאים להפרעות בזרימת הדם המוחית ולשבץ מוחי.

המרפאה עובדת מקרוב עם המחלקה לכירורגית כלי דם, המכון לבדיקת על-קול של כלי הדם הצוואריים ומכון הדימות, ומבצעת גם בדיקות דופלר דרך הגולגולת.

טיפול בשבץ מוחי
חלון הזמן לטיפול מרגע הופעת התסמינים לאירוע מוחי הוא עד 4.5 שעות למתן טיפול תרופתי תוך ורידי בתכשיר ממיס קריש ועד כ- 24 שעות לטיפול בצנתור מוח דחוף, לשליפת הקריש מכלי הדם במוח. ועם זאת, חלון הזמן בטיפול הפולשני הצנתורי רלוונטי רק לחלק קטן מהמטופלים. 
עם הופעת התסמינים יש לפנות למיון. המרכז הרפואי נערך למסלול מהיר לטיפול באירוע מוחי ע"י הפעלת "קוד שבץ".
קוד שבץ מאפשר אבחון מידי וטיפול מהיר, מצמצם את נזקי השבץ ואת מספר המטופלים שנגרם להם נזק מתמשך ובלתי הפיך.
עם קבלת הודעה על חשד לאירוע מוחי, רופא נוירולוג ואחות ממתינים למטופל ב"חדר הלם" במלר"ד. החדר ערוך לביצוע אבחון מהיר (בסיוע מכון ה- CT) וקביעת תכנית טיפולית תרופתית (טרומבוליזה) או העברה למרכז רפואי "על" להתערבות פולשנית (צנתור מוח), בהתאם לצורך.
במסגרת שירות השבץ, מטופלים שלקו באירוע מוחי חולף או בשבץ מוחי מקבלים הערכה ע"י נוירולוג מוסמך שגם מתווה תכנית טיפול אופטימלית והמשך מעקב, עוברים תהליך שיקום התחלתי באשפוז ונכנסים למעקב וטיפול ארוכי טווח בתוצאות השבץ ובמניעת אירועים נוספים .

 

 

מרפאת סחרחורת

המרפאה עוסקת באבחון וטיפול של מצבי סחרחורת והפרעות בשווי המשקל הנובעות מהפרעות במערכת הווסטיבולרית שבאוזן הפנימית

או במוח. המרפאה היא ייחודית בכך שהיא עוסקת, מעבר להיבטים הפיזיים, גם בהיבטים הנפשיים של סחרחורות, ונותנת טיפול פיזיותרפי וסטיבולרי במקרים המתאימים מתבצע בזמן הביקור.

 

מרפאת עצב-שריר

מרפאת עצב-שריר (נוירומוסקולרית) עוסקת במחלות של מערכת העצבים ההיקפית (נוירופטיות), מערכת השרירים (מיופטיות) והחיבור בין העצב לשריר (מיאסטניה גראביס). במרפאה עובדות 2 נוירולוגיות מומחיות המיומנות ומנוסות בתחום ולרשותן מכשור חדיש לבדיקות נוירופיזיולוגיות להערכת תפקוד העצבים והשרירים כ-EMG, מוליכויות עצבים ו-EMG  של סיב בודד. למרפאה קשר עם מכון לביצוע

ביופסיות של עצב ושריר.

 

מרפאת הזרקות בוטולינום

מרפאת ההזרקות עוסקת בטיפול ע"י הזרקת רעלן הבוטולינום (בוטוקס ודיספורט) בהתוויות הכלולות בסל הבריאות של התכווצויות והפרעות בטונוס השרירים, כמו בלפרוספאזם, דיסטוניה של הפנים, טורטיקוליס, ספסטיות של גפה עליונה אחרי שבץ מוחי וספסטיות של גפה תחתונה בילדים עם שיתוק מוחין. בנוסף ניתנים טיפולי הזרקות גם במיגרנה. הטיפול ניתן על סמך התחייבויות מקופות החולים במספר ובהתאם לכמות החומר המוזרק ודורש תיאום ותכנון הטיפול בביקור מקדים.

 

הבדיקות הנערכות במכון הנוירולוגי כוללות:

1.EEG (אלקטרואנצפלוגרפיה, רישום גלי המוח)

2.EEG  בשינה

3.EMG+NCT: אלקטרומיוגרפיה ובדיקת מהירויות הולכה בעצבים היקפיים

4.פוטנציאלים מעוררים ממערכת הראיה (VEP), השמיעה (BERA) והתחושה (SEP)

5.TCD (דופלר דרך הגולגולת) להערכת זרימת הדם בכלי הדם המוחיים.


1.רופאים בכירים
2.ד"ר שמואל אפל –  מנהל המחלקה, מרפאת אפילפסיה
3.ד"ר נטליה טיחמנוביץ' – מנהלת השירות הנוירומוסקולרי, EMG, הזרקות בוטולינום
4.ד"ר זאב ניצן – מנהל השירות להפרעות תנועה, מרפאת זיכרון ומרפאת טרשת נפוצה
5.ד"ר אנה גלפנד – שבץ מוח
6.ד"ר מיכאל אושרוב – טרשת נפוצה
7.ד"ר לאה פולק – סחרחורת והפרעות יציבה
8.פרופ' אסתר כהנא – הוראה ומחקר

 

  

ניתן להתקשר למכון הנוירולוגי לצורך קביעת תור ותיאומים בטלפון 08-674-5117 בשעות 13:30-16:00,
או לשלוח פקס למספר 08-674-5463.

 

 ימי ושעות פעילות
יום א'- ה' בין השעות  09:00 - 13:00מיקום

בנין מרפאות חוץ, קומה ראשונה

 

 

מזכירות

מרסל זעפרני 

 

 

אחות המכון

נורית חובל

 

טלפון המרפאה
08-6663304


 

מוקד לזימון תורים בשליחת הודעה בוואצאפ

 050-5044253


 

הדפס
עבור לתוכן העמוד