המרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי אשקלון
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על על המרכז הרפואי
על המרכז הרפואי
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

ליצנות רפואית - רופאי החלום Medical Clowns

הליצן הרפואי

 

הליצנים הרפואיים הם ליצנים מיוחדים הנקראים "רופאי חלום". ליצנות רפואית היא תחום חדש יחסית העושה שימוש בכוחו המרפא של ההומור לשיפור איכות חייהם ותפקודם של החולים המאושפזים, ובמיוחד הילדים. 

 

הליצנים הרפואיים נותנים מענה לצרכים הנפשיים והחברתיים של הילדים המאושפזים. הם מסיחים את דעתם במהלך תהליכים כואבים ומפחידים, ועוזרים להם להתרגל לשגרת בית החולים. אווירת הכיף והצחוק עוזרת לילדים לשכוח לרגע את מחלתם ואת המתח.  

 

הליצנים הרפואיים משתמשים בכישוריהם כגון: קסמים, פיסול בבלונים, סיפור סיפורים ועוד, על מנת לספק לילדים מנות של כיף שתעזורנה להם להתמודד בתחושות הרבות שלהם שהם עלולים לחוות בזמן שהייה בבית חולים, פחד, דאגה בדידות ושעמום. 

 

השימוש בהומור כאמצעי להקלה על החולה משייך את הליצנות הרפואית לתחום הרפואה המשלימה. הכוח המרפא של ההומור והצחוק הוכח במספר מחקרים כמסייע להרפיה, מפחית כאב באמצעות ייצור אנדורפין, מסייע למערכת החיסון על ידי הגדלת מספר תאי הלימפוציט T והפחתת רמת הקורטיזול בדם. הוכח גם כי ההומור מגביר את סיכויי העמידה בתהליכים רפואיים שונים ומאיץ את החלמת המטופל. 

 

פרויקט "רופאי החלום"  ליצנות רפואית במרכז הרפואי ברזילי מופעל משנת 2003 במימון "קרן מגי" שתומכת במימון העסקת 2 ליצנים רפואיים במרכזנו. הליצנים הרפואיים עובדים עם ילדים במחלקת הילדים ובמחלקות נוספות בהן מאושפזים ילדים כמו מחלקה אורתופדית, אף אוזן גרון. 

 

שהותו של ילד בבית החולים כרוכה בלא מעט חרדות, אי ודאות וכאב, לפיכך מטרת הפרויקט היא להכניס שמחה ותקווה בסביבת החולים, לסייע לילדים לעבור את תקופת האשפוז ואת החרדה מפני הטיפולים באמצעות הומור, צחוק וחלום, לחזק את נפשו של הילד בהתמודדות עם מחלתו ולהפחית את פחדיו. פעילות הליצנים מקלה על משפחות הילדים, ותומכת בצוות הרפואי והסיעודי בעבודה עמוסת לחצים.  

 אמנון רביב- פרופסור דוקטור

לאחרונה באחד מהתקפות הקסאמים באזורנו בחודש אוגוסט שנה זו, נפל קסאם ליד אוטובוס של ילדים מוגבלים. "רופא החלום " אמנון, בכינויו "פרופסור דוקטור", נכנס לאתר קליטת הנפגעים הקלים בו רוכזו הילדים נפגעי חרדה מנפילת הקסאם. אתר הקליטה היה מלא ברופאים ,עובדים סוציאליים,פסיכולוגים וכולם יושבים חמורי סבר במעגל עם הילדים החרדים. פתאום הילדים ראו ליצן אחד שיושב לו במעגל, עושה פרצופים ,מתעסק עם עצמו ומבלגן את החפצים שלו. הבעות הפנים של הילדים השתנו חיש מהר והשקט התחלף בקולות של צחוק ושמחה. הליצן ליווה את הילדים במהלך הבדיקה הגופנית, הצחיק אותם וכך שוחררו לביתם שמחים ועליזים, כאילו... לא היה אירוע? 

 

                                                                                                                                             אמנון רביב, פרופסור דוקטור

 

ניסיון זה של מעורבות ליצן רפואי במהלך הטיפול בילדים נפגעי חרדה הוא הראשון מסוגו בארץ ופותח דרך חדשה לשילוב הליצנים הרפואיים באירועים רבי נפגעים בהם מעורבים ילדים.

 

                          ילדים מוקפים בצוות

                                 ילדים בקבוצה מוקפים בצוות רפואי

 

פרויקט הליצנות הרפואית במרכז הרפואי ברזילי יכול להמשיך רק בעזרתם של תורמים אכפתיים שרואים את טובת הילדים החולים והנפגעים.  

 

המרכז הרפואי ברזילי פונה בבקשה דחופה לסייע במימון פרויקט הליצנות הרפואית שימשיך להעלות חיוך ושמחה על פניהם של הילדים המאושפזים. 

 

לפרטים אנא פנו לגב' לאה מלול, דוברת המרכז ואחראית היחידה לקשרי חוץ  

בטלפון 08-6745600  או

בדואר אלקטרוני   [email protected]

הדפס
עבור לתוכן העמוד