המרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי אשקלון
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על על המרכז הרפואי
על המרכז הרפואי
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

״מהחושך אל האור״ – יום ייחודי של השתלות קרנית במרכז הרפואי ברזילי

ביום שני ה 08/06/20 ארבעה מטופלים זכו מחדש למאור עיניהם וזאת לאחר שעברו ניתוח השתלת קרנית במרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי.
ניתוח השתלת קרנית של ארבעה מטופלים ביום אחד הינו אירוע נדיר במרכז הרפואי ברזילי ובכלל.

 


כל הניתוחים בוצעו על ידי פרופ' אור קייזרמן, האחראי במוסדנו על תחום הקרנית והעין היבשה בשיתוף עם צוות חדר ניתוח אשפוז יום כירורגי.
תפקיד הקרנית הוא לרכז את קרני האור כך שיתכנסו בצורה מושלמת לתוך העין ויגיעו אל תאי העצב שנמצאים ברשתית ובכך לאפשר ראיה תקינה. הקרנית היא החלק האופטי הכי חשוב בעין ואחראית על שני שליש מהכוח האופטי של ריכוז קרני האור.

 

 

 

מחלות רבות עשויות לפגוע בקרנית ולגרום לפגיעה לא הפיכה בקרנית ולירידה בראיה ברמה שתדרוש השתלת קרנית. כיום מבוצעים ניתוחי קרנית מתקדמים מאוד שמכוונים לתקן את אזור הקרנית הפגוע  (ניתוחים למלרים) והמביאים לתוצאות טובות יותר תוך הקטנת הסיכון לדחיית השתל. 

 

 


מדוע חולים רבים עדין ממתינים להשתלת קרנית? הנקודה המגבילה הינה בכלל הרבה לפני הניתוח עצמו וקורת במפגש המורכב כאשר רופא העיניים פונה לבני משפחתו של הנפטר ברגע הקשה ביותר למשפחה בבקשה לתרומת קרניות. 


משפחת הנפטר צריכה לקבל החלטה שיתכן ולא חשבה עליה לפני כן, לתרום את קרניות קרוב המשפחה שזה עתה הלך לעולמו, למטרת השבת מאור עיניו של אדם זר שאינם מכירים. ברגע הקשה והמיוחד הזה אנו רופאי העיניים הפונים למשפחות, מגלים את אצילות הנפש והאחווה האנושית של אנשים שאיבדו את היקר להם מכל.  ההבנה כי תרומת קרניות הינה מעשה ראוי מבחינה הלכתית קיבלה ביטוי גם בדעת רבנים חשובים שפסקו כי תרומת קרנית היא "הצלת חיים".

 


 

 

 

 

 

נכון להיום יש יותר מ 50 מטופלים שעדין ממתינים לתרומת קרניות במרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי. אנו תקווה כי אצילות הנפש של המשפחות שתרמו את קרניות יקיריהן לארבעת המטופלים שזה עתה נותחו תהיה כמגדלור ותעודד משפחות נוספות לעשות כן.

 

 

                                       בהוקרה לבני המשפחות התורמות,
                                       ד"ר מיכאל דובר
                                      מתמחה במחלקת העיניים
                                      מרכז רפואי אוניברסיטאי ברזילי

 

 

צילומים: דוד אבי עוז מחלקת  צילום רפואי

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד