המרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי אשקלון
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על על המרכז הרפואי
על המרכז הרפואי
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

רפואה משלימה לצוות המרכז הרפואי

הפחתת שחיקה של צוותים רפואיים באמצעות הרפואה המשלימה
אתגרי התקופה מביאים עימם קשיים פיזיים ורגשיים לאנשי הצוות הרפואי. משמרות עבודה ממושכות, העדר שיגרה קבועה, חשש אישי ודאגה למשפחה – כל אלו מקשים על צוותי בתי החולים דווקא בתקופה בה הם נדרשים לכשירות מקסימלית.


הטיפול בדיקור סיני (אקופונקטורה) הוכח כמסייע בהפחתת כאבי גב וצוואר (1,2,3,4,5), כאבי ראש ומיגרנות (2,5,6,7). גם מצבי לחץ, חרדה (8,9) ואינסומניה (10,11) עשויים להגיב היטב לטיפול בדיקור סיני.
מחקרים מראים כי מתן טיפולי דיקור סיני לצוות רפואי עשוי לסייע בשמירה על חוסן ותפקוד מיטבי של הצוות הרפואי (12,13,14,15), להפחית תחושות חרדה, תחושת burn-out ולהגביר אורך רוח ואומץ לב. 


בבית החולים ברזילי התחלנו בטיפול משלים במספר מחלקות, לאחר שת"פ והשתלמות במחלקה לרפואה סינית מסורתית בבית חולים גדול בעיר גואנדזו. עם תחילת משבר הקורונה התחלנו במרכז לטיפול משלים של המרכז הרפואי ברזילי בהקמת מרפאה שמטרתה טיפול בדיקור סיני לתמיכה בצוותים הרפואיים העובדים במתכונת חירום. כול זאת נעשה לאור מאמרים רבים בזכות הטיפול, ולאחר שקבענו נושאי בטיחות ומיגון. זה נעשה גם כחלק מהטיפול של הנהלת המרכז ברווחת העובדים בבית החולים – עבודה מאומצת וקשה, וחלקם אף בסיכון במחלקות הקורונה. המרפאה מתפקדת מזה כארבעה שבועות, תוך שמירה קפדנית על הנחיות ניקיון ומיגון מאת משרד הבריאות. ההיענות בקרב צוותי בית החולים גבוהה מאד, ויומן קביעת התורים מלא עד אפס מקום באנשי צוות הבאים לקבל סיוע. מרבית אנשי הצוות מגיעים עם תלונות המשקפות מצבים של מתח מוגבר כמו - כאבי גב, עורף ושכמות, כאבי ראש, קשיי שינה, עצבנות. מעטים עם תלונות כרוניות. נראה כי מרוצים מאד מהטיפול, ולראייה היומנים המלאים.


במסגרת הידברותה עם מנהלי יחידות לרפואה משלימה בבתי חולים אחרים בארץ, סיפרה ד״ר גלי שטופמן, מנהלת המרכז לטיפול משלים בבית החולים ברזילי, על הניסיון החיובי בבית החולים, בהיותנו בית החולים החלוץ ברתימת הרפואה הסינית והאלטרנטיבית כחלק מהטיפול וההפגה בקרב העובדים. בעקבות זאת, נעשים כעת מאמצים לפתיחת מרפאות דומות בבתי חולים נוספים ברחבי הארץ.
השבוע, החלה לשמש כיועצת לפרוייקט דומה, בפריסה ארצית, שמתחיל להרקם באנגליה, לטיפול באנשי צוות שם.

הדפס
עבור לתוכן העמוד