המרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי אשקלון
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על על המרכז הרפואי
על המרכז הרפואי
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

ביה"ס האקדמי לאחיות ואחים ברזילי באשקלון במבחן המלחמה בדרום

ביה"ס האקדמי לאחיות ואחים ברזילי באשקלון במבחן המלחמה בדרום - להמשיך ולהכשיר אחיות ואחים בתקופת מלחמה

ביה"ס האקדמי לאחיות ואחים בברזילי- אשקלון  מכשיר את הדור הבא של האחיות והאחים בדרום המדינה. ביה"ס, השוכן במתחם המרכז הרפואי ברזילי באשקלון במרחק של 12 קילומטר בלבד מרצועת עזה, מסונף לאוניברסיטת בן-גוריון ומעניק תואר בוגר בסיעוד. זהו ביה"ס האקדמי היחיד באזור אשקלון והסביבה, ומוכשרים בו מעל 650 סטודנטים אחיות ואחים כל שנה.

ביה"ס בברזילי משרת בעיקר את צרכי האוכלוסייה של דרום הארץ והוא מתאפיין בשאיפתו לבצע אינטגרציה חברתית ותרבותית ולשלב מגזרים שונים ומיוחדים של החברה הישראלית: עולים מאתיופיה, רוסיה ואוקראינה, אימהות לילדים צעירים ואנשי הפזורה הבדואית בנגב. רבים מהסטודנטים והמשתלמים באים מיישובי עוטף עזה, הפזורה הבדואית ויישובי אזור הדרום.
במתקפת הטרור הרצחנית על יישובי העוטף והמסיבה ברעים, בשבת 7 לאוקטובר, נפגעו משפחות הסגל האקדמי והסטודנטים ורבים פונו מבתיהם למלונות. קרוביהם של סטודנטים וחברי סגל נרצחו ונחטפו במתקפה וחלק אף ספגו פגיעת טילים ישירה בביתם וברכושם. אלכס לובנוב, חתנה של ספרנית ביה"ס האקדמי, שעבד במסיבה ברעים, עדיין מוחזק כחטוף בעזה וכולם מייחלים לשובו במהרה.
מקרה בולט, הוא של יונס סטודנט בן 24, במסלול הסבת אקדמאים לסיעוד, תושב כסייפה, שעבד בתחנת מד"א כנהג אמבולנס וחובש והוקפץ לטפל בנרצחי ונפגעי הרקטות מהפזורה הבדואית. במהלך הטיפול הוא נחשף לגופות של הרוגים, ילדים ומבוגרים ומספר רב של פצועים קשים ונפגעי חרדה. הסטודנט שלנו, דיווח על תחושת טראומה וחרדה קיצונית, אך קיבל תמיכה נפשית וחזר לתפקד במד"א וללמוד בבית הספר.

 

  

מנהלת בית הספר, ד"ר איריס ליבוביץ-נשיא: "למרות ירי הטילים המסיבי לעיר אשקלון וסביבתה, כבר מהשבוע השני למלחמה חזר סגל בית הספר בהדרגה לפעילות מלאה. אנשי הסגל הגיעו לעבודה מאשקלון ומהערים הסמוכות לה, תוך התמודדות עם מטחי ירי הטילים בדרך, כשהם משאירים ילדים ובני משפחה בבתיהן, ומתמודדים עם גיוס למילואים של בעליהן, בנותיהן, בניהן וחבר סגל ההוראה".

גם כיום, למעלה מ-80 יום מאז הטבח הנורא, סגל ביה"ס האקדמי בברזילי מפגין עוצמה, חוסן נפשי, ותחושת שליחות וממשיך להכשיר סטודנטים ומשתלמים לאורך כל תקופת המלחמה. החזרה לפעילות ההוראה המלאה של ביה"ס התבצעה בהדרגה. בתחילה, הוחזרו ההתנסויות הקליניות במלואן, תוך שימוש בשדות קליניים מרוחקים. לאחר מכן, חלק מהלימודים העיוניים עברו ללמידה בזום ולביצוע בחינות במרחב מוגן לפי הנחיות פיקוד העורף. בשבוע האחרון החלה למידה פרונטלית בקפסולות. סגל ביה"ס מטפל בכל פנייה ופנייה בצורה פרטנית וחותר למציאת פתרונות יצירתיים, כמו: העברת מחשב נייד למפונה שעברה עם ילדיה לאזור הצפון.

הנהלת בית הספר בברזילי יוזמת פעילויות מיוחדות להפגה, חיזוק, עידוד והגברת החוסן של סגל ביה"ס והסטודנטים. מהנרטיבים שעולים במפגשים עם הסגל עלו ביטויים כמו: "בזכות ההגעה לעבודה והשגרה התחלתי לישון בלילה", "כשאני בעבודה אני מרגישה מחוזקת ופחות פוחדת וחוזרת לילדי בבית עם אנרגיה חיובית ומצליחה לתפקד יותר טוב״

הדפס
עבור לתוכן העמוד